Rwa kulszowa jest to ból rozpoczynający się w dolnej części pleców i rozciągający się przez pośladek do nogi, a powstaje ona w wyniku nacisku lub podrażnienia nerwu kulszowego.
Nasilenie bólu może wahać się od niewielkiego do silnego, odczuwanego jako ostry i przejmujący. Przeszywający ból może powodować trudności w utrzymaniu wyprostowanej pozycji stojącej. Oprócz bólu mogą występować także inne dolegliwości, takie jak osłabienie mięśni, drętwienie lub mrowienie w kończynie dolnej, stopie bądź palcach. U pacjenta mogą wystąpić skurcze mięśni pośladka lub kończyny dolnej oraz osłabienie odruchów kolana i kostki.
Bardzo często dostajemy diagnozę rwy kulszowej, co w rzeczywistości rwą kulszową NIE JEST! Szybki test. Jeżeli odczuwasz ból również od pośladka do kolana, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie jest to Rwa kulszowa.
Dlaczego?..
Ponieważ NERW KULSZOWY ma unerwienie CZUCIOWE tylko od kolana w dół. I tam będą nasze główne dolegliwości bólowe..
|Przyczyny rwy kulszowej
- Zespół mięśnia gruszkowatego (90% klinicznie zdiagnozowanych „rwy kulszowych„)
- Wybrzuszenie lub przepuklina dysku
- Zmniejszenie kanału kręgowego w odcinku lędźwiowym
- Kręgozmyk
- Trauma, która może spowodować urazy rdzenia kręgowego
- Guz kręgosłupa
|Objawy
Możesz być zaskoczony, jednak rwa kulszowa nie jest stanem, ale opisem objawów spowodowanych przez inne przyczyny dolnej części pleców.
Chcesz wiedzieć w jaki sposób pozbyć się rwy kulszowej? Pierwszym krokiem jest zrozumienie pierwotnej przyczyny. Jednym z najczęstszych przyczyn jest tak zwany syndrom mięśnia gruszkowatego
Mięsień gruszkowaty może powodować rwę kulszową. Zapalenie mięśnia, spięcie – może powodować bezpośredni ucisk na nerw kulszowy.
Warto zauważyć, że zespół mięśnia gruszkowatego może być trudny do zdiagnozowania i leczenia, dlatego diagnoza przez doświadczonego ortopedę lub fizjoterapeutę będzie miało ogromne znaczenie.
|Leczenie rwy kulszowej
Większość przypadków zapalenia nerwu kulszowego leczy się zachowawczo poprzez rehabilitacje. (Przygotowaliśmy dla was film z ćwiczeniami)
W stanie ostrym w pierwszej fazie musimy zająć się stanem ZAPALNYM. Tutaj można śmiało korzystać z dobrodziejstw światła czerwonego, masażu, lekkich terapii manualnych. Ponadto w ostrym stadium choroby, ważne jest leczenie zachowawcze. Polega ono na odpoczynku i leżeniu w pozycji na wznak na twardym, nieuginającym się podłożu. Leżąc, chory powinien mieć nogi zgięte w stawach biodrowych i kolanowych, przy podpartych łydkach. Dolegliwości bólowe można również łagodzić ciepłymi okładami w okolicy kręgosłupa lędźwiowego.
Po przejściu najostrzejszych objawów i złagodzeniu stanu zapalnego naszym zadaniem jest znalezienie źródła problemu rwy kulszowej, a także odpowiednia diagnostyka mięśni stabilizujących odcinek lędźwiowy oraz ich wzmocnienie. Tutaj metoda P-Dtr nie ma sobie równych.
Tutaj okazać może się pomocny PDF który dla Was stworzyliśmy.
W przypadku kiedy przyczyną rwy kulszowej są zaawansowane zmiany strukturalne w obrębie krążka np. duża przepuklina krążka, sekwestr, zaawansowana stenoza kanału kręgowego, kręgozmyk ostateczną formą leczenia jest zabieg chirurgiczny.
|Przykładowy plan leczenia:
Pierwsza wizyta diagnostyczno-terapeutyczna
na tej wizycie spodziewaj się dokładnego wywiadu, diagnostyki, planu leczenia oraz pierwszego zabiegu
Likwidacja bólu, stanu zapalnego, dysfunkcji
Na kolejnych wizytach skupiamy się na odzyskaniu toniczności mięśniowej, likwidacji źródła bólu, edukacji oraz wyrobieniu zdrowych nawyków
Stabilizacja
Kiedy już pozbędziemy się bólu, kolejnym krokiem będzie UTRWALENIE wypracowanych efektów, poprzez świadomie dobrane ćwiczenia, których celem jest wzmocnienie stabilizatorów naszego odcinka lędźwiowego.