fbpx
Rwa kulszowa
Rwa kulszowa
19/01/2022
Terapia czerwonym światłem Łomża
18/03/2022

Co to jest rwa barkowa?

  Jest to ból korzeniowy który najczęściej pojawia się po przebudzeniu i często towarzyszą mu niedowłady i zaburzenia czucia w postaci mrowienia i pieczenia. 

Charakteryzuje się bólem promieniującym od karku, do ramienia oraz całej kończyny górnej. Często dolegliwość odczuwa się w okolicach łopatki oraz klatki piersiowej. 

Diagnostyka

Rwę barkową należy dokładnie zdiagnozować. Badaniem obrazowym, który określa uszkodzenie struktur jest rezonans magnetyczny kręgosłupa. Specjalista po zapoznaniu się z MRI, musi dokonać szczegółowych badań klinicznych, który potwierdzą przyczynę powstania rwy barkowej. Dopiero wtedy można przystąpić do leczenia. Do podstawowych testów należą:

Leczenie rwy barkowej

Ostra rwa ramienna może trwać od kilku dni do nawet 3-4 tygodni i często ustępuje samoistnie. Ale wykazuje tendencje do nawrotów objawów.

Należy pamiętać, że rwa to objaw a nie choroba, więc należy wyleczyć przyczynę objawu rwy. (Tutaj tłumaczę, dlaczego czujemy ból)

Pierwszy etap leczenia zazwyczaj rozpoczyna się od pozbycia się bólu. Obejmuje to między innymi terapię czerwonym światłem (Obecnie według EBM – ta terapia przynosi najlepsze korzyści spośród wszystkich terapii niefarmakologicznych – LINK do BADAŃ. W bólu ostrym stosuje się również metody terapii manualnej. Po ustąpieniu bólu niezbędna jest specjalistyczna diagnostyka, by znaleźć źródło dolegliwości oraz nawrotów, ćwiczenia stabilizacyjne oraz rehabilitacja funkcjonalna.

    W trakcie rehabilitacji pacjent powinien unikać prac fizycznych, długotrwałej pozycji siedzącej, dłuższej jazdy samochodem oraz wykonywania dynamicznych ruchów głową. Jednak Pacjent powinien zwracać uwagę na skorygowaną przez rehabilitanta postawę w czasie chodu i stania, w czasie pracy oraz innych zasad ergonomii. Wszystko to napisaliśmy w darmowym PDF-ie który możesz pobrać TUTAJ

    W przypadkach zaawansowanych zmian lub kiedy ból nie ustępuje, utrzymują się objawy neurologiczne ( niedowład, drętwienie do ręki ) to może okazać się konieczny zabieg chirurgiczny w celu odciążenia nerwu.

Jeżeli nie jesteś przekonany, czy ta jednostka chorobowa dotyczy Ciebie, odezwij się do nas – chętnie pomożemy 😉

Inne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Terapeuta chwilowo niedostępny