Dyskopatia jest to problem krążka międzykręgowego, która najczęściej obejmuje odcinek lędźwiowy i szyjny kręgosłupa (rzadziej odcinek piersiowy). Dyskopatia jest to stan w którym mamy ucisk i podrażnienie rdzenia kręgowego, korzeni nerwowych lub innych elementów kanału kręgowego.
1. OBJAWY DYSKOPATII KRĘGOSŁUPA:
- bólów miejscowych w obrębie kręgosłupa,
- bólów promieniujących (zaburzenia czucia powierzchniowego, drętwienie, mrowienie),
- podrażnień nerwów (rwa kulszowa | rwa barkowa).
- niedowłady, osłabienie siły mięśniowej w kończynie
- bardzo silny ból – szczególnie na początku choroby
- w późniejszych fazach ból znika, a w jego miejsce pojawiają się problemy neurologiczne, między innymi zaburzenia czucia.
2. LECZENIE:
W około 90% przypadków dyskopatię można leczyć nieoperacyjnie poprzez leczenie zachowawcze – rehabilitację. Szczegółowa diagnostyka kliniczna, precyzyjnie określona terapia i konsekwentnie realizowana rehabilitacja przynosi trwałe efekty.
Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy to koniecznie zajrzyj TUTAJ – dowiesz się jak pozbyć się sztywności bólu pleców oraz zachować zdrową profilaktykę.
W celu pełnego zdiagnozowania dyskopatii należy wykonać badania, które jak zaawansowana jest choroba. Najczęściej zdiagnozować dyskopatię można w gabinecie z testów klinicznych, jednak żeby mieć pewność, można wykonać RTG kręgosłupa w projekcji przednio – tylnej oraz bocznej.
Należy również pamiętać, że nie ma uniwersalnych metod leczenia dyskopatii. Terapia musi być dobrana indywidualnie i bardzo rzetelnie prowadzona na każdym etapie choroby.
U nas w gabinecie dzielimy procedurę na następujące kroki:
- Rozpoznanie – szczegółowa diagnostyka, edukacja oraz przygotowanie planu leczenia
- Likwidacja bólu i przywrócenie funkcjonalności – specjalistyczne postępowanie metodą P-Dtr, odzyskanie tonusu mięśniowego, oraz w stanach ostrych terapia światłem podczerwonym (Udowodniono, że ten rozwijający się obszar badań ma silne działanie przeciwzapalne, a nawet pomaga naszemu organizmowi wytwarzać więcej energii. Ponad 800 artykułów naukowych wykazało korzyści czerwonego światła dla wszystkich obszarów ciała).
- Stabilizacja – dopasowane ćwiczenia, które mają na celu zwiększenia stabilizacji aparatu mięśniowego, uaktywnienie wcześniej nieużywanych mięśni oraz co najważniejsze nauka i wdrożenie odpowiednich nawyków ergonomicznych. Ten punkt ma na celu utrwalenie wypracowanych efektów.