fbpx
Nerw błędny
23/11/2021
Rwa kulszowa
Rwa kulszowa
19/01/2022

Dyskopatia jest to problem krążka międzykręgowego, która najczęściej obejmuje odcinek lędźwiowy i szyjny kręgosłupa (rzadziej odcinek piersiowy). Dyskopatia jest to stan w którym mamy ucisk i podrażnienie rdzenia kręgowego, korzeni nerwowych lub innych elementów kanału kręgowego. 

dyskopatia-kregoslupa

1. OBJAWY DYSKOPATII KRĘGOSŁUPA:

  • bólów miejscowych w obrębie kręgosłupa,
  • bólów promieniujących (zaburzenia czucia powierzchniowego, drętwienie, mrowienie),
  • podrażnień nerwów (rwa kulszowa | rwa barkowa).
  • niedowłady, osłabienie siły mięśniowej w kończynie
  • bardzo silny ból – szczególnie na początku choroby
  • w późniejszych fazach ból znika, a w jego miejsce pojawiają się problemy neurologiczne, między innymi zaburzenia czucia.

2. LECZENIE:

 W około 90% przypadków dyskopatię można leczyć nieoperacyjnie poprzez leczenie zachowawcze – rehabilitację. Szczegółowa diagnostyka kliniczna, precyzyjnie określona terapia i konsekwentnie realizowana rehabilitacja przynosi trwałe efekty.

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy to koniecznie zajrzyj TUTAJ – dowiesz się jak pozbyć się sztywności bólu pleców oraz zachować zdrową profilaktykę.

    W celu pełnego zdiagnozowania dyskopatii należy wykonać badania, które jak zaawansowana jest choroba. Najczęściej zdiagnozować dyskopatię można w gabinecie z testów klinicznych, jednak żeby mieć pewność, można wykonać RTG kręgosłupa w projekcji przednio – tylnej oraz bocznej.

Należy również pamiętać, że nie ma uniwersalnych metod leczenia dyskopatii. Terapia musi być dobrana indywidualnie i bardzo rzetelnie prowadzona na każdym etapie choroby.

U nas w gabinecie dzielimy procedurę na następujące kroki:

  • Rozpoznanie – szczegółowa diagnostyka, edukacja oraz przygotowanie planu leczenia
  • Likwidacja bólu i przywrócenie funkcjonalności – specjalistyczne postępowanie metodą P-Dtr, odzyskanie tonusu mięśniowego, oraz w stanach ostrych terapia światłem podczerwonym (Udowodniono, że ten rozwijający się obszar badań ma silne działanie przeciwzapalne, a nawet pomaga naszemu organizmowi wytwarzać więcej energii. Ponad 800 artykułów naukowych wykazało korzyści czerwonego światła dla wszystkich obszarów ciała).
  • Stabilizacja – dopasowane ćwiczenia, które mają na celu zwiększenia stabilizacji aparatu mięśniowego, uaktywnienie wcześniej nieużywanych mięśni oraz co najważniejsze nauka i wdrożenie odpowiednich nawyków ergonomicznych. Ten punkt ma na celu utrwalenie wypracowanych efektów.

Inne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Terapeuta chwilowo niedostępny