fbpx

Czy oddychasz prawidłowo?

Ból – skąd się bierze?
29/06/2020
As w rękawie w walce z Twoim bólem
11/10/2020

Codziennie nasze płuca przepompowują tyle powietrza, ile by wystarczyło, żeby wznieść się w lot balonem. Niezależnie od tego, czy biegniemy maraton, czy śpimy, płuca nieustannie dostarczają nam tlen.

Wdech, wydech – i tak około 20 tys. razy na dobę. No przecież nic łatwiejszego! Pomyślisz… przecież samo się dzieje. Tymczasem zatracamy umiejętność głębokiego, naturalnego oddychania.  Oddychamy zbyt płytko, właściwie nie używamy przepony, a w rezultacie narzekamy na zmęczenie i poszarzałą skórę. Tak drogie Panie przez niedotlenienie nasza skóra traci elastyczność i blask L

Kiedy oddychamy prawidłowo, nasz organizm pobiera nawet 10 razy więcej tlenu niż przy płytkim oddechu. To, jak oddychamy, wpływa zarówno na pracę mózgu (ten jakże istotny narząd zużywa 80% wdychanego tlenu), jak i układu odpornościowego, a także usprawnia metabolizm. A właściwe oddychanie opóźnia procesy starzenia.

Czy wiesz, że Świadomy oddech to metoda radzenia sobie ze stresem?

Więc co zrobić by temu zaradzić?

Z pomocą przychodzą nam ćwiczenia oddechowe. A w szczególności te, które aktywują oddychanie torem przeponowym. Przepona jest mięśniem oddzielającym jamę brzuszną od jamy klatki piersiowej. Każdy oddech przeponowy, tzw. brzuszny, dostarcza twojemu ciału porządną dawkę tlenu. Poruszająca się przepona działa jak masaż na Twoje serce, daje energie i uspokaja Twoje ciało i emocje.

Przeponowe oddychanie początkowo może wydawać Ci się trudne.
Jeśli tak jest, w miejscu przepony wyobraź sobie balonik, który znajduje się wewnątrz Ciebie. Z każdym oddechem napełniasz go powietrzem – podnosi się Twój brzuch. Wydychając powietrze, wypuszczasz z balonika powietrze.

W pierwszym etapie Twoich ćwiczeń z oddechem przeponowym kładź rękę na brzuchu. Ułatwi to poprawne wykonywanie ćwiczeń, łatwiej ci będzie kontrolować i obserwować swój sposób oddychania.

Na początku przygody z oddychaniem możesz doświadczyć hiperwentylacji, czyli zjawisku objawiającego się mrowieniem palców i warg, oszołomienia i zawrotów głowy. Jest to zjawisko częste i naturalne. 
Gdy wystąpią u Ciebie owe objawy:

  • Przerwij ćwiczenia. Po chwili, gdy się dobrze poczujesz możesz wrócić do ćwiczeń.
  • Spróbuj robić większe pauzy pomiędzy oddechami.
  • Spróbuj spłycić oddech.

Za każdym razem wykonując ćwiczenia w pozycji leżącej wstawaj po dłuższym odpoczynku bardzo powoli i uważnie, dbając o swoją równowagę.

Niżej przedstawię Ci 3 proste ćwiczenia oddechowe, które sprawdzą się dla każdego.

Ćwiczenie 1. Cztery fazy oddechu.

Podziel oddech na 4 fazy:

wdech –> zatrzymanie powietrza –> wydech –> króciutki bezdech. Ważne jest byś przy ćwiczeniach zachował spokój i odprężył się.

Przed rozpoczęciem tego ćwiczenia odlicz od 30 w dół. Dzięki temu zaczniesz przełączać się w tryb odpoczynku, zawęzi się Twoje pole uwagi i łatwiej ci będzie skoncentrować się na oddechu.

Ćwiczenie 2. Oddech na stres.

Będąc w podróży, bądź w stresującej sytuacji, znajdź około 5 minut i zrób krótkie ćwiczenie. Skieruj swoją uwagę na oddech, spróbuj oddychać w taki sposób, aby unosił się Twój brzuch. Weź wdech – licz do 5, zatrzymaj powietrze na 2 sekundy i zrób wydech –  licz do 5. Wykonaj kilka świadomych oddechów. Następnie weź dwa oddechy we właściwym dla siebie tempie.

Ćwiczenie 3. Medytacja z minutnikiem.

Przygotuj sobie zegarek, bądź minutnik, nastaw go na 2 minuty. Usiądź wygodnie, zamknij oczy, połóż rękę w miejscu przepony. Oddychając zwracaj uwagę, na to żeby podnosił się i opadał Twój brzuch.  Nabieraj powietrze, licz w stosunku 2 – 4 – 2. Weź wdech, licz do 2 – zatrzymaj powietrze licząc w myślach do 4 – weź wydech przez usta, licząc do 2. Powtarzaj to ćwiczenie rano i wieczorem przez co najmniej dwa tygodnie.

Wykorzystaj środowisko naturalne przy wykonywaniu ćwiczeń oddechowych.

Osobiście sama lubię zatrzymać się i świadomie pooddychać, czy to na ławce w parku, czy na spacerze w lesie, jak i przy szumie morza. Jest to ćwiczenie niezwykle uspokajające myśli i ciało. Spróbuj i przekonaj się sam. Tylko pamiętaj przed ćwiczeniem koniecznie – wycisz się.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Apropo zieleni i spacerów, czy wiecie, że ludzie, którzy żyją wśród zieleni, dłużej zachowują nie tylko życie, lecz także zdrowie.

A szkoccy lekarze mogą przepisywać spacery do lasu na receptę, m.in. nadciśnieniowcom

Inne posty

2 Comments

  1. Krzysztof pisze:

    Wypróbuje ćwiczenie 3 może łącząc je z naturalnym środowiskiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Terapeuta chwilowo niedostępny