Czym jest metoda P-Dtr?
P-DTR (Propioceptive-Deep Tendon Reflex) w polskim języku oznacza Propioceptywny Głęboki Odruch Ścięgnisty, jest to metoda neurologii funkcjonalnej.
Metoda została stworzona przez Dr Jose Palomar Lever, MD.
Na czym to polega
W ogólnym ujęciu chodzi o zmianę/przetorowanie dysfunkcyjnej informacji do centralnego układu nerwowego na prawidłową.
Mózg człowieka można porównać do komputera, który zarządza naszym ciałem (mięśniami, stawami, ścięgnami), jednak by wszystko działało musimy mieć sprawne oprogramowanie (receptory)- i to na nich skupiamy się w trakcie terapii.
W momencie gdy do naszego centrum zarządzania wpłynie dysfunkcyjna informacja (uraz, trauma, nietolerancja pokarmowa, nietolerancja chemiczna, stres emocjonalny) dochodzi do zaburzenia przepływu informacji, która w efekcie spowoduje nieprawidłowe wykonywanie danej czynności. W efekcie pacjent odczuwa ból.
Metoda P-DTR – jedna z nielicznych holistycznych terapii pacjenta
Terapeuta to informatyk, który resetuje ustawienia komputera (mózgu). Kasuje patologiczną informację i wdraża program „zdrowie”.
Metoda ta dowodzi bez sprzecznie:
- jak stare urazy nawet te sprzed 20 lat mogą rzutować na dolegliwości pacjenta w okresie późniejszym,
- w jaki sposób nietolerancje pokarmowe i chemiczne przyczyniają się do przewlekłego stanu zmęczeniowego organizmu,
- jak podświadome problemy emocjonalne wpływają na dolegliwości bólowe całego ciała.
W naszym organizmie znajduje się mnóstwo receptorów które odbierają dotyk, ucisk, wibrację, zimno, ciepło, czucie precyzyjne, czucie nieprecyzyjne, czucie świadome i podświadome ustawienia ciała w przestrzeni, reakcję współczulną i przywspółczulną na uraz, wrażenia wzrokowe, dźwiękowe czy emocjonalną komponentę traumy.
Mózg człowieka jest analizatorem informacji przesyłanych z odpowiednich receptorów. Nie odbiera on informacji o bólu. To odpowiednie rodzaje receptorów np. mechanoreceptory i nocyceptory wysyłają. Wysyłają one informacje na bazie impulsów do centralnego układu nerwowego, które są analizowane jako reakcja bólowa.
Jeśli praca danego receptora ulegnie zakłóceniu automatycznie zmieni się cała informacja do ośrodkowego układu nerwowego. Może spowodować to osłabienie mięśniowe nawet połowy ciała i w efekcie duże dolegliwości bólowe.
Podsumowanie
Głównym celem P-DTR jest usunięcie przyczyny funkcjonalnej dolegliwości pacjenta. Czasem przekłada się to na spektakularny efekt w gabinecie nawet w przeciągu pół godziny.
Podsumowując metoda P-DTR która dostępna jest w Polsce od 2015 roku jest niesamowitym narzędziem w pomocy odzyskaniu zdrowia pacjenta.
W naszym gabinecie terapeuta Wojciech Dymek specjalizuje się w metodzie P-Dtr.